postheadericon Łatwe do zrobienia z papieru, kartonu, talerzyka

Samodzielne wykonanie maski karnawałowej wymaga trochę czasu, cierpliwości oraz pewnych zdolności. Jednak z pewnością trudniej jest zrobić maskę z masy papierowej, solnej czy gipsu niż z kartonu.

Nawet jeśli ktoś nie ma bardzo dużych zdolności plastycznych może przygotować własnoręcznie ciekawą maskę z papieru. Zaczynamy od narysowania lub odrysowania odpowiedniego kształtu. Trzeba jednak od razu pamiętać o uwzględnieniu wielkości i szerokości twarzy oraz rozstawu oczu. Następnie wycinamy maskę i zabieramy się za jej ozdabianie. Można to robić od razu na odpowiednio trwałym kartonie lub na papierze, który potem podkleimy czymś mocniejszym i sztywniejszym. Oczywiście trzeba też pamiętać o przyczepieniu gumki lub tasiemek, dzięki którym maska będzie się dobrze trzymała na twarzy. Jeśli chodzi o jej ozdabianie, to można korzystać z dowolnej techniki. Na pewno przydadzą się farby lub kredki, może bibuła, papier kolorowy czy kawałki materiałów, a poza tym cekiny i koraliki. Samodzielne dekorowanie maski karnawałowej to bardzo dobra zabawa, która przy okazji jest naprawdę twórcza. Żeby zorganizować ciekawe zajęcie dzieciom można kupić im maski-wycinanki, najlepiej do samodzielnego pokolorowania czy pomalowania.

Jeśli chcemy w szybki i łatwy sposób zrobić maskę na całą twarz możemy skorzystać z tekturowego talerzyka. Wystarczy wyciąć dziury na oczy oraz ładnie go ozdobić. Najczęściej tego typu maski przedstawiają różne zwierzątka, w związku z tym warto dokleić też uszy. Nie zapomnijmy poza tym o gumce. Wystarczy zrobić w masce małe dziurki po bokach. Bardzo ważne jest odpowiednie wymierzenie długości gumki. Jeśli przyczepimy tasiemki wówczas maska będzie po prostu zawiązywana z tyłu. Okrągły kształt maski pozwala też na realizowanie takich pomysłów, jak przebranie się za słońce, jabłko czy piłkę. W ogóle wykonując samodzielnie maskę karnawałową mamy dużo większą szansę wyrazić bardziej siebie. Szukając czegoś w sklepie musimy wybrać pomiędzy dostępnymi propozycjami. Natomiast kiedy robimy maskę sami mamy bardzo dużo różnych możliwości. Wystarczy pozwolić zadziałać wyobraźni. Naprawdę warto być kreatywnym. W końcu następny Karnawał dopiero za rok…