postheadericon Jak zrobić maskę wenecką z masy papierowej, solnej, gipsu

Niewątpliwie podczas weneckiego karnawału można oglądać jedne z najpiękniejszych masek, jakie w ogóle istnieją. Okazuje się jednak, że można spróbować zrobić coś chociaż trochę podobnego we własnym domu.

W sklepach dostępne są maski z masy papierowej do samodzielnego ozdobienia, jednak nawet samą maskę można wykonać samodzielnie. Zaczynamy od wymieszania 1/2 szklanki mąki oraz szklanki wody. Następnie drzemy czarno-białe gazety na paski i moczymy w tej mieszance. Dobrze nasączone paski będziemy nakładać na twarz. Jednak miejsca, do których nie powinny się przyklejać smarujemy wazeliną – chodzi szczególnie o brwi, włosy, usta. Nakładanie pasków zaczynamy od czoła, nosa i szczęki. Następnie powoli, dokładnie i precyzyjnie dodajemy kolejne. Kiedy maska będzie już gotowa powinna schnąc całą noc. Następnego dnia będzie już całkiem twarda. Wtedy można ją pomalować farbami akwarelowymi. Tego typu maskę można wykonać również na balonie. Jeszcze podczas jej robienia, zanim wyschnie, trzeba się zastanowić czy będzie to maska na gumce czy może na patyku.

Z mąki robi się również masę solną, która jak najbardziej nadaje się do tworzenia masek karnawałowych. Trzeba tylko do szklanki mąki dodać szklankę soli i 1/2 szklanki wody. Po wyrobieniu ciasta należy przygotować tekturową maskę, którą wyklejamy masą solną. Trzeba pamiętać o wycięciu otworów na oczy i dziurki w nosie. Podczas schnięcia maski należy nieco ją wyginać, aby nie była całkiem płaska. Kiedy wyschnie i stwardnieje malujemy ją farbami akrylowymi lub plakatowymi. Nadają się one również do ozdabiania masek z gipsu. Żeby zrobić taką maskę przyda się odpowiednia forma z gliny. Można wówczas zrobić na przykład maskę z dziobem. Do formy wlewa się przygotowaną wcześniej masę gipsową i czeka aż zaschnie. Potem oprócz malowania można zastosować też inne formy zdobienia maski. Warto pomyśleć o naklejeniu koralików, cekinów czy cyrkonii. Poza tym można udekorować maskę koronką, wstążeczkami, kawałkami materiału. Wszystko zależy od naszej inwencji i wyobraźni.